Cime 4 kvartal 2024

Stavebniny, kde se bude líbit i ekologům. Stavebniny DEK otevírají svou nejmodernější pobočku v Praze-Kbelích

Společnost Stavebniny DEK, člen největšího českého dodavatele materiálů a služeb pro stavebnictví, koncernu DEK, v rámci svých Dnů Stavebnin DEK ve dnech 19.–20. 9. veřejnosti slavnostně představila svou čtvrtou pražskou pobočku, tentokrát v Praze-Kbelích. Pro společnost jde jak o strategicky významnou stavbu z pohledu lokality, tak
i o další posun kupředu v péči o zákazníky a také z hlediska přístupu k udržitelnosti.

První zákazníky v novém prodejním areálu přivítali už na začátku září v rámci soft openingu, nyní však přichází ostrý start. „Dosud nám strategický bod na severovýchodě metropole chyběl a Kbely jsou pro naše zákazníky z této části Prahy výborně dopravně dostupné. Důležité je však i to, že nová pobočka doplňuje servis pro naše zákazníky nejen
z Prahy a přilehlého okolí, ale z celé republiky, kteří v Praze stavějí,“ říká k nové filiálce Radek Vít, generální ředitel Stavebnin DEK. 

Nové uspořádání prostoru

Nový areál je koncipován tak, aby na jednom místě nabídl zákazníkům vše, co ke stavbě potřebují – počínaje širokou nabídkou stavebního materiálu přes půjčovnu strojů a zařízení až po míchárnu omítek a barev. Už samozřejmostí pro zákaznický komfort je v srdci společnosti DEK vyvinutý systém pohodlného odbavení pod střechou na jedno zastavení DEK Drive.                                                         

„Kbely odrážejí všechno, co jsme se dosud naučili na všech dalších pobočkách. Snažili jsme se implementovat to, co funguje, a poučit se z fungování dříve otevřených poboček. Těch máme v Česku už 93,“ doplňuje Radek Vít.

Interiér samotné prodejny byl uspořádán s důrazem na přehlednost pro zákazníky. Celkové uskupení jednotlivých pokladen bylo řešeno tak, aby se zákazník po příchodu do prodejny snadno zorientoval. Ihned po vstupu vlevo uvidí hlavní čelní pult, kde budou obsluhováni zákazníci nakupující zboží pouze ze skladu a kde jsou rovněž přichystány k výdeji online objednávky. Napravo od tohoto pultu a přímo proti vstupu je pak průchod do samoobslužné části prodejny. Vpravo od hlavního vstupu se nachází půjčovna stavebních strojů a nářadí.

Co se novinek v prostorách prodejny týče, designéři DEK poprvé uprostřed plochy za pokladnami vytvořili zónu s nízkými regály, které usnadňují celkovou orientaci v prostoru. Nově je také řešena vnitřní navigace v prodejně pomocí cedulí zavěšených v hlavních příčných uličkách označující obecné druhy produktů, které v nich klienti najdou, a také podrobná navigace s popisem druhů produktů v jednotlivých uličkách.

Vylepšení se dočkala také již zmíněná prostorná půjčovna s dostatkem kapacity, a to jak v interiéru, tak exteriéru. Před terminálem zákazníci zaparkují na ploše s kapacitou 55 míst, součástí parkoviště pro návštěvníky je i nabíječka pro elektroauta.

Tým ředitele nové pobočky Filipa Krále zvládá stejně jako ostatní prodejní místa Stavebnin DEK odbavovat zákazníky do deseti minut. „Dokážeme to díky skvělé organizaci práce a sehranému týmu. Je však pravda, že abychom tento průměr udrželi, musíme mít některé složitější zakázky pro naše zákazníky přichystané v předstihu,“ vysvětluje Filip Král.

Důraz na udržitelnost

Zkušenosti z kbelského areálu budou do budoucna využity na dalších připravovaných pobočkách nejen co se týče  zákaznického přístupu – zásadní roli zde v souladu s filozofií celé společnosti hraje také udržitelnost. „Stále sledujeme nové trendy a právě udržitelnost je jeden ze základních principů, které se snažíme zohledňovat při každém projektování a stavbě poboček,“ říká spolumajitelka koncernu DEK Petra Kutnarová, která se na konceptu nové pobočky výrazně podílela.

Ve Kbelích k technologiím přispívajícím k ochraně životního prostředí přistoupili nikoli příslovečně od podlahy, nýbrž od vegetační retenční střechy, vyvinuté přímo v DEK, s plochou 658,6 m², která zadržuje dešťovou vodu, a tak příznivě ovlivňuje okolní mikroklima a snižuje náklady na klimatizaci i vytápění, zlepšuje kvalitu vzduchu a také prodlužuje životnost samotné střechy. 

Na střechu pobočky bylo zároveň instalováno 212 fotovoltaických panelů, zajišťujících výrobu čisté energie. Díky nim pobočka nejen sníží náklady na elektřinu, ale současně snižuje svou závislost na fosilních palivech a přispívá ke snižování emisí skleníkových plynů. „Nejenže naše fotovoltaické panely vyrábějí i elektřinu, ale rovněž snižují přehřívání střechy a zlepšují tepelnou izolaci budovy,“ říká Petra Kutnarová. „Tím, že za posledních deset let klesly prodejní ceny FVE panelů o 80 procent, a navíc jejich pořízení podporuje stát dotacemi, dává jejich instalace smysl téměř na všech nových stavbách,“ doplňuje.

Celá budova je také vybavena systémy a technologiemi, které umožňují maximální zadržování a vsakování dešťové vody do přirozeného prostředí formou vsaků a vsakovacích poldrů. Vsakovací nádrž pobočky pojme až 680 tisíc litrů dešťové vody, která pak neputuje do kanalizační soustavy, ale přirozeně se vrací do krajiny, což podporuje přirozenou biodiverzitu.

Investice do pobočky a plány DEK do budoucna

Stavebniny do nového areálu investovaly celkem 400 milionů korun. A v expanzi v rámci Česka chtějí Stavebniny DEK v příštích letech rychle pokračovat. „Chceme stále víc zahušťovat a doplňovat naši síť poboček po celé republice. Protože pokud zákazníci nenakupují u nás, je většinou proto, že nemají DEK v dojezdové vzdálenosti.
A tuhle bariéru chceme odstranit,“ plánuje ředitel Stavebnin DEK Radek Vít.

Stavebniny DEK jsou součástí skupiny DEK jednoho z nejvýznamnějších českých byznysmenů Víta Kutnara.
V loňském roce dosáhly tržby celé skupiny 31,2 miliardy korun, zisk EBITDA činil 3,2 miliardy korun. 

Zdroj:

Zuzana Krajíčková
ředitelka komunikace
DEK a.s.