Cime 4 kvartal 2024

Spolehlivé prvky pro podzemní sítě

Zdroj: BEST, a.s.

Špičkovým výrobcem betonových prvků v Česku je bezesporu BEST, a.s., jehož produkty mají své nezastupitelné místo nejen ve venkovní architektuře, ale také v dopravní infrastruktuře a dalších oblastech. Jeho portfolio se neustále rozšiřuje a zahrnuje například i zdicí systémy nebo vysoce spolehlivé prvky pro podzemní sítě.

Hovoříme zde o kanalizačních revizních šachtách pro splaškové a dešťové vody, uličních vpustích, studničních dílcích, nádržích a retenčních jímkách, železobetonových troubách či vsakovacích dílcích.

Inovativní technologie při výrobě šachtových den

Šachtová dna, sloužící k pevnému a přesnému připojení potrubí do vstupu kanalizační šachty vyrábí společnost BEST, a.s. již více než deset let. Ve svých závodech v Mohelnici a Lučici využívá zcela unikátní robotickou technologii PRINZING – PRIMUSS.

Ta spočívá ve výrobě polotovaru šachtového dna vibrolisováním jemnozrnného betonu a následným vyfrézováním s milimetrovou přesností. Šachty tak mnohem lépe odolávají podmínkám, kterým jsou vystavovány. Speciální technologie PRINZING – PRIMUSS zcela eliminuje vznik hydratačních a smršťovacích trhlin. Otvory pro napojení potrubí jsou vyfrézovány s vysokou přesností a pro pevné a těsné napojení je do vnitřního otvoru potrubí vlepena elastomerová manžeta. Sekundární nátěr žlabu šachtového dna pak eliminuje nasákavost betonu a zvyšuje průtok odpadních vod šachtou.

Bezchybná výroba

Podzemní stavební prvky BEST jsou vyráběny jako zcela homogenní, vysoce pevnostní kusy, umožňující širokou škálu řešení geometrie stokového žlabu a trubního napojení. Pro jejich výrobu stačí zadat do systému frézovacího robota standardní požadavky, jakými jsou například průměr potrubí, napojení potrubí v úhlu a spádu a typ potrubí dle výrobce a únosnosti. Výrobní chyby jsou prakticky vyloučené. Každá šachta PRINZING – PRIMUSS má svůj rodný list se zdokumentovanými parametry.

Ekologický akcent

Při výrobě je dbáno na kvalitu a funkčnost výrobků, stejně jako na ekologickou stránku celého procesu. Nejsou používány jinak zcela běžné polystyrenové šablony, které velkou měrou zatěžují životní prostředí. Ekologická výroba ve společnosti BEST probíhá metodou frézování a díky již zmíněné jedinečné technologii PRINZING – PRIMUSS se daří naprosto minimalizovat emise CO2 a efektivně snížit dopad na životní prostředí.

Značný ekologický význam mají i další betonové prvky pro podzemní sítě, např. drenážní šachtice a vsakovací dílce usnadňují návrat vody krajině či odlučovače ropných látek a lapáky tuků, které zbavují vodu chemických a biologických nečistot.

Betonové vsakovací systémy

Dle platné legislativy je třeba na hospodaření se srážkovou vodou myslet na každém stavebním pozemku. Vsakování srážkové vody do půdy je ostatně levnější než její svod do kanalizace. Tam, kde geologické a pedologické podmínky umožní vsakovat srážkovou vodu před vstupem do veřejné kanalizace, je zařazení vsakovacích systémů ekonomicky a ekologicky vhodným řešením, které efektivně spojuje výhody retence s minimalizací odtoku a tím i stočného. Použití vsakovacích systémů je cestou, jak splnit ustanovení platné legislativy dle vyhlášky MMR ČR č. 501/2006 o obecných požadavcích na využívání území, § 20 odst. 5, písmeno c

Cena stočného bude neustále stoupat a neodvádět vody do veřejné kanalizace bude čím dál aktuálnější a výhodnější. Při průměrném srážkovém úhrnu 660 mm za rok apři obvyklé ploše pozemku cca 1000 m2 bude možno při normovém koeficientu odtoku z území 0,65 odvést do vsaku až 400 m3 dešťové vody.

Vsakovací dílce BEST jsou vyráběny v souladu se všemi platnými zákony a předpisy, jsou vysoce kvalitní, a navíc jsou ve své kategorii ekologičtější než ostatní obdobné výrobky z plastu. Díky zkušeným projektantům nabízí BEST možnosti využití vsakovacích dílců v rámci stavby rodinného domu nebo průmyslových objektů.

Úprava vody znečištěné ropnými látkami

Všechna parkoviště, odstavné plochy, čerpací stanice, mycí linky nebo areálové plochy musí být zabezpečeny proti úniku ropných látek do kanalizace. Důvodem je nejen ochrana životního prostředí, tyto látky rovněž negativně působí na mikroorganismy v čistírnách odpadních vod a narušují přirozené pH vody

Principem odlučování ropných látek je gravitace a koalescence. Znečištěná voda s obsahem ropných látek přitéká do sedimentačního prostoru, kde se pevné látky usazují v kalovém prostoru a ropné látky vystupují k hladině. Tyto ropné látky jsou unášeny přes přelivovou hranu a shromažďují se na hladině za koalescenční sekcí. Přes sorpční filtr je voda dále dočištěna na požadované parametry. Po průtoku přes filtry odtéká vyčištěná voda přes havarijní uzávěr do odtokového potrubí.

Odlučovače ropných látek musí splňovat velmi přísné parametry dané normou a předpisy, aby odolaly náročným podmínkám. Vysoce kvalitní betonové nádrže BEST, určené pro odlučovače ropných látek jsou vyrobeny z betonu třídy C 40/50 dle normy ČSN EN 206+A1 a při dodržování předepsané údržby garantují neomezenou životnost.

Odlučovače ropných látek musí splňovat velmi přísné parametry dané normou a předpisy, aby odolaly náročným podmínkám. Vysoce kvalitní betonové nádrže BEST, určené pro odlučovače ropných látek jsou vyrobeny z betonu třídy C 40/50 dle normy ČSN EN 206+A1 a při dodržování předepsané údržby garantují neomezenou životnost. Při doplnění sorpčním filtrem je výstupní hodnota z odlučovače od 0,2 do 0,5 mg NEL/l. Odlučovače ropných látek BEST jsou variabilní, s různými průměry a stavebními výškami a poskytují široké možnosti sestav.

Nenahraditelné lapáky tuků

V kanalizačním potrubí je naprosto nežádoucí tuk, který s ostatními nečistotami vytváří tuhé nánosy v potrubí a tím snižuje jeho průtočnost a zvyšuje riziko jeho koroze. BEST lapáky tuků zpomalují proudění znečištěné vody, čímž umožňují sedimentaci kalů, a oddělují tukové částice, které se pak pravidelně odstraňují. Prioritně slouží k ochraně kanalizačního řádu před mechanickým zanášením.

Principem čištění je zmenšení rychlosti proudění znečištěné vody v lapáku, což umožňuje sedimentaci kalů na dně kalového prostoru a oddělení vzlínavých tukových částic směrem k hladině. Předčištěná voda odtéká pod nornou stěnou do odtokového potrubí. Odloučené tuky se shromažďují na hladině sedimentačního prostoru a v rámci pravidelného servisu jsou odstraňovány a odborně likvidovány. Nejčastěji se lapáky tuků používají v oblasti služeb jako jsou restaurace, jídelny, hotely a penziony nebo v potravinářských provozech jako jsou jatka, konzervárny či výrobny lahůdek. Nádrže BEST, určené pro lapáky tuků, jsou vyráběny z betonu třídy C 40/50 dle normy ČSN EN 206+A1.

Vzhledem k tomu, že v případě všech zmíněných produktů hovoříme o betonu z přírodních surovin, rychlé a efektivní výrobě bez úniku prchavých látek a konstantních nákladech na energie, vychází nám používání podzemních prvků BEST jako ideální cesta pro budování kvalitních a přírodu nezatěžujících kanalizačních systémů.