Čistá voda jako poslání. Recyklace a filtrace vody nejen v průmyslových odvětvích
Foto: Aquarex WATERPROFIT s.r.o.
Společnost Aquarex WATERPROFIT s.r.o. se stará o vodu v průmyslových podnicích i komerčních budovách nebo v obcích. Záleží jí na tom, aby se vodou neplýtvalo a zároveň, aby se z ní dalo vytěžit maximum. Například recyklací. Kromě toho jako jedna z mála českých firem umí odsolit mořskou vodu a udělat z ní pitnou se všemi potřebnými minerály. S ředitelem společnosti Mgr. Miroslavem Maňáskem jsme si popovídali o nejnovějších technologiích, pokud jde o filtraci vody, jejích službách, výzvách, kterým čelila a čelí, a neopomněli jsme probrat ani nejzajímavější zakázky
Povíte nám něco o historii a vývoji firmy?
Firma Aquarex byla založena v roce 2010 v Uherském Hradišti. Založil ji můj bratr Marek Maňásek, který už předtím podnikal v oblasti vyhledávání vody a zhotovování studní. Zabýval se tedy studnařstvím. Tehdy kopali a vrtali studny a k tomu je také vystrojovali.
V drtivé většině případů bylo nutné společně s budováním studny dělat i samotnou filtraci a úpravu vody. Od roku 2010 do roku 2014 se Aquarex zabýval převážně úpravou vody pro domácnosti a menší firmy. Od roku 2014 se více zaměřuje na průmyslové zákazníky. V roce 2019 pak Aquarex vstupuje do skupiny EUROCORP, jejíž součástí je dodnes.
V současnosti se zabýváme řešením vodního hospodářství zejména pro průmysl, komerční i municipální zákazníky. Díky skupině EUROCORP máme ve Slavičíně výrobní závod, který čítá přes 4000 m2 výrobní plochy. V moderně vybaveném, zrekonstruovaném strojírenském provozu pracuje asi 100 zaměstnanců. Díky tomu jsme schopni navrhnout, vyrobit a dodat nejenom jednotlivá vodohospodářská zařízení, jako jsou například filtry, nádrže, reaktory, ultrafiltrační jednotky nebo jednotky reverzní osmózy, ale také celé vodohospodářské celky. Celkem za sebou máme přes 150 průmyslových projektů.
Jaké je vaše poslání?
Máme definovanou misi, ze které vychází všechno ostatní. Navrhujeme, vyrábíme a dodáváme chytrá a spolehlivá řešení, staráme se o vodu tak, aby správně sloužila svému účelu, protože pokud je o vodu dobře postaráno, šetří náklady a zvyšuje efektivitu průmyslových provozů. Voda se průmyslem táhne jako pomyslná modrá nit, ať už potřebujete něco chladit nebo ohřívat, oplachovat nebo vodu používáte přímo do produktu. Voda je stále globální výzvou pro budoucnost a chceme alespoň drobně přispět k tomu, aby také v této oblasti byl svět lepším místem. A děláme to nejen tady v České republice. Mezi naše produkty patří i malé kontejnerové desalinační stanice, na nichž poslední dva roky intenzivně pracujeme. Chystá se jejich první realizace v oblasti Středomoří. Dokážeme odsolit mořskou vodu a vyrobit z ní vodu pitnou. Včetně toho, že ji zpětně obohatíme minerály.
Jaké výhody přináší filtrace vody?
Pokud se bavíme o průmyslu, neustále se vše modernizuje. I moderní výrobní a podpůrné technologie v mnoha případech potřebují vodu. Paradoxem je, že čím modernější technologie používáte, tím kvalitnější vodu potřebujete. Ať už jde o parní kotelny nebo horkovodní kotelny, chlazení, různé oplachy nebo se jedná o vodu pro vodíkové generátory v polovodičovém průmyslu, trend směřuje k tomu, že požadavky ze strany našich zákazníků na kvalitu vody jsou čím dál přísnější. Kvalita vody musí být mnohdy na úrovni demineralizované nebo deionizované vody. Pro polovodičový průmysl musí být voda čistá až na samotnou hranici fyzikálních možností.
U některých starých provozů, kde ještě Společnost Aquarex WATERPROFIT s.r.o. se stará o vodu v průmyslových podnicích i komerčních budovách nebo v obcích. Záleží jí na tom, aby se vodou neplýtvalo a zároveň, aby se z ní dalo vytěžit maximum. Například recyklací. Kromě toho jako jedna z mála českých firem umí odsolit mořskou vodu a udělat z ní pitnou se všemi potřebnými minerály. S ředitelem společnosti Mgr. Miroslavem Maňáskem jsme si popovídali o nejnovějších technologiích, pokud jde o filtraci vody, jejích službách, výzvách, kterým čelila a čelí, a neopomněli jsme probrat ani nejzajímavější zakázky. 39 fungovaly staré technologie, staré kotelny nebo chlazení, nebylo potřeba vodu tolik upravovat. Ale nyní je trend naprosto opačný. To samé platí i pro odpadní vodu. My se zabýváme právě i průmyslovou odpadní vodou a její recyklací. I zde se požadavky na čistotu vody neustále zvyšují.
Aktuální technologické požadavky a legislativa nahrává takovým společnostem, jako jsme my. Protože musíte a chcete vypouštět čistší vodu, a pokud možno vodu také recyklovat a získávat další suroviny. Máme i realizace, kde znečištěnou vodu vyčistíme a 80 % vracíme zpátky do výroby. Dokonce máme i zákazníka, kde z vody získáváme i pevný odpad – niklový kal, který se dále zpracovává jako surovina, ze které se zpětně získá kov.
Takové realizace jsou velmi zajímavé, a i v dnešní době jde o technologickou výzvu, která nás ale baví. Je vidět, že to má i přímý dopad na životní prostředí, protože předtím firmy vypouštěly mnohem více odpadní vody do kanalizace anebo vodu musely odvážet k likvidaci. A to je rozhodně velmi drahé.
Které služby a produkty svým zákazníkům tedy nabízíte?
Zejména navrhujeme, vyrábíme a dodáváme jak jednotlivá vodohospodářská zařízení, tak i hotové technologické celky. Jak pro potřeby vodního hospodářství, ať už průmyslového nebo komerčního či municipálního, tak pro potřeby energetiky či chemického průmyslu. Nedá se říct, že bychom byli specializovaní na nějakou oblast. Voda je potřeba všude a náš záběr je proto poměrně široký, ale naše gró je návrh, výroba a dodávka vodohospodářských zařízení i hotových technologických celků.
Dodáváme i pro farmaceutické společnosti či nápojový průmysl. Mezi naše zákazníky patří i některé významné české pivovary. Ať je řeč o vodě povrchové, podzemní nebo z vodovodního řadu. V 80 % případů ale zákazníci nepoptávají konkrétní technologie, nýbrž řešení. Mnohdy ani neví, co vlastně potřebují. Je naprosto běžné, že je musíme provést celým procesem úplně od začátku, řešení navrhnout, vyrobit a realizovat. Proto děláme i procesní inženýrství, vymýšlíme technologický proces, jak se nejlépe a nejefektivněji dostat z výchozího stavu znečištěné, nevyhovující vody do stavu koncového. Samotné technologie jsou součástí řešení, které jsme schopni dodat jako celek.
Kdo jsou vaši zákazníci?
Už jsem zmínil, že je to pestré spektrum napříč celým průmyslem. Pár firem vám velmi rád vyjmenuji. Jednak jsou to potravinářské firmy, jako například Orkla, nebo nápojaři, například Plzeňský Prazdroj či pivovar Bernard. Mezi naše významné zákazníky patří také společnost Continental, největší výrobce pneumatik v Evropě, Česká zbrojovka nebo chemička Fosfa. Máme tu i strojírenské firmy, třeba Hanon Systems, dále také Zetor, Tatra, i cementárnu Cemex. Energetická skupina ČEZ také patří mezi naše významné zákazníky. Je to opravdu pestré.
Dokážete vyjmenovat nějaké zajímavé zakázky?
Například využití dešťové vody. Konkrétně pro Plzeňský Prazdroj jsme navrhli řešení využití dešťové vody pro doplňování chladících kondenzátorů. Díky tomu ušetří ročně přes 6 000 kubíků vody. Umíme upravit říční vodu pro parní kotle, od malých až po velké. Dodáváme i celé kontejnerové úpravny. Zvládneme i řešení s dvaceti nebo čtyřicetistopými kontejnery, případně využíváme modulární, vícekontejnerová řešení. Ta jsou pro některé zákazníky zajímavá. Exportují se i do zahraničí. Nejzajímavější projekt, na který jsem opravdu pyšný, je to, co už jsem nakousl, tedy neutralizace a recyklace odpadní vody z galvanického provozu, kde je použita celá řada moderních technologií včetně membránových, jako je ultrafiltrace a reverzní osmóza. Zde opravdu 80 % vody recyklujeme zpět do provozu. Zachycený zinek využíváme jako surovinu a opět vodu dočišťujeme a používáme zpět ve výrobě.
Trendem poslední doby je využívat vodu jako médium a zároveň ji recyklovat. Využitím odpadní vody a její recyklace firmy mohou výrazně ušetřit. Protože když využíváte něco, co se recyklovalo, vyčistíte to a dáte tomu nový život, nejenže spoříte, ale šetříte životní prostředí. Ve výsledku načerpáte méně vody, méně vody také vypustíte.
Trend, který bude vaše čtenáře zajímat asi nejvíc, je, že poslední dobou vyrábíme a dodáváme velké tlakové filtry do vodáren, ať už s aktivním uhlím, filtračním pískem nebo moderním materiálem – aktivovaným filtračním sklem. Aktivované sklo má úžasné filtrační vlastnosti. Zachycuje částice již od 1 µm, proto je mnohonásobně účinnější než klasický filtrační písek. Nyní budeme směs aplikovat i do velkého vodárenského otevřeného filtru.
Co je membránová technologie?
Typ tlakové filtrace, která využívá zpravidla membránové moduly, ať už je to mikrofiltrace, nanofiltrace, ultrafiltrace nebo poměrně běžně používaná reverzní osmóza. Každá z těchto technologií má určité schopnosti zachytávání látek od určité velikosti. Ve vodárenství se například reverzní osmóza používá na snížení koncentrace některých látek, které jsou jinak problematicky odstranitelné. Někdy se tak upravuje část vody, aby se zase dala vmíchat do jiného vodního proudu a celkově tak byly splněny limity pro pitnou vodu.
Změnil se v posledních letech způsob filtrace?
Dnes se úplně běžně aplikují membránové technologie, nejčastěji ultrafiltrace a reverzní osmóza. V posledních třech nebo čtyřech letech často místo filtračního písku používáme aktivované sklo, což je vynikající moderní filtrační médium. Hodí se do celé řady aplikací. Druhým trendem je automatizace. Drtivá většina našich systémů funguje automaticky. Nikdo už nechce nic obsluhovat, v našich systémech využíváme moderní technologie. Je tam dálkový přístup, dálkový dohled, dálková správa, umíme technologické celky udělat plně automatizované, aby vyžadovaly minimum obsluhy a byly spolehlivé.
Co je vaše přidaná hodnota?
Široké zkušenosti napříč celým průmyslem. Tým zkušených kolegů a zázemí skupiny EUROCORP včetně moderního výrobního závodu. Nesmím zapomenout také na kolegy, kteří mají na starosti servis. Naše servisní středisko skvěle pečuje o naše zákazníky. Pořízením technologie to nekončí, naopak, jen pečlivý a pravidelný servis zajistí dlouhodobou spokojenost. Ať už u nás poptáte jednotlivá zařízení nebo potřebujete vyřešit problém, budete v dobrých rukou.
Děkujeme za rozhovor,
redakce