Komatsu potřebu bagr

Získávání tepla z odpadních vod Tepelný výměník HUBER RoWin

Zdroj: HUBER CS spol. s r.o.

(hlavní foto: Výměníky RoWin získávají 210 kW pro vytápění bytového domu)

V dnešní době hledání úspor v energetických výdajích za vytápění budov, ať už obytných či komerčních, je s podivem, že necháváme bez povšimnutí odtékat megawatty tepla odpadními stokami do ztracena. Přitom existují prověřené technologie pro získávání tohoto “odpadního” tepla a jeho opětovného využití – jednou z nich je tepelný výměník HUBER RoWin.

Teplem z odpadních vod lze například v Německu pokrýt až 10 % celkové spotřeby tepla. Tento potenciál by se mohl ve střednědobém horizontu zvýšit dodatečným dodáváním tepla z energeticky náročných průmyslových odvětví do sítě. Tím by bylo možné pokrýt až 28 % poptávky po teple. Pro posouzení potenciálu jeho využití v určitém místě je nutné mít dostatek informací o teplotě odpadních vod, jejich množství a vzdálenosti kanalizace od potenciálních spotřebitelů.

Potenciálně využitelné teplo z odpadních vod

Teplo z odpadní vody nepotřebuje zvláštní distribuční síť, odpadní voda jako nosič energie vzniká přesně tam, kde je energie potřeba. Energie (v tomto případě teplo) je transportována spolu s odpadními vodami stávajícími kanalizačními sítěmi. Navíc teplo z odpadních vod je velmi šetrné kerekuperace tepla, proto musí být povrchová i odpadní voda nejdříve mechanicky upravena bez ohledu na velikost a typ tepelného čerpadla. Znečištění (listí, větve, řasy apod.), musí být odstraněno, aby byl umožněn účinný přenos tepla, k čemuž slouží například česle HUBER. Vyznačují se dlouhou životností a automatizovaným plynulým provozem. Česle se vyrábějí z nerezové oceli v závislosti na konkrétních požadavcích instalace, přičemž se vybírají nejvhodnější řešení z široké nabídky hrubých a jemných sít na základě specifických podmínek projektu. V úvahu se berou požadavky na vstupní konstrukci, množství vody, které se má zpracovat a očekávané zatížení nečistotami. Investiční a provozní náklady i ekologické aspekty, např. jako je ochrana ryb a ochrana proti hluku, jsou při hledání řešení rovněž zohledněny.

Schéma získávání tepla z odpadních vod

Teplo, obsažené v předupravené vodě, musí být odebráno prostřednictvím výměníků tepla, aby následně tepelná čerpadla připravila topnou a teplou vodu na dostatečně vysokou teplotu.

Firma HUBER má ve svém produktovém portfoliu tepelný výměník RoWin v řadě velikostí s alternací instalace přímo do betonového žlabu či v nerezové nádrži, v provedení pro venkovní (zateplené) či interiérové umístění. Firma spolupracuje s architekty, projektanty, technology a spolu pak vytváří nejvhodnější uspořádání, které poskytne to nejlepší řešení pro získávání tepla za daných místních podmínek a podle požadavků zákazníka. Jednotlivé výměníky lze pro splnění konkrétních zadání kombinovat do libovolných sestav.

Z konstrukčního pohledu je RoWin trubkový výměník skládající se z nerezové nádrže, v níž jsou paralelně uspořádány horizontální trubkové moduly. Alternativně lze výměník tepla instalovat přímo do betonového kanálu do proudu odpadní či povrchové vody. Předčištěná voda protéká výměníkem a prostřednictvím kompaktně uspořádaných trubek odevzdává svou. tepelnou energii mediu (voda, glycol), které energii přenáší do tepelného čerpadla.

Na teplosměnných plochách trubkových modulů se časem mohou tvořit nánosy řasa jemných nečistot, které vedou ke snížení výkonu. Pro zajištění optimálního přenosu tepla během provozu navrhla společnost HUBER inovativní, plně automatický čisticí mechanismus, který preventivně čistí povrchy výměníků tepla. Výměník tepla HUBER RoWin je celý vyroben z nerezové oceli, aby se zabránilo možné korozi materiálu.

Je na místě dodat, že stejně tak, jako lze tepelné výměníky HUBER RoWin využít pro vytápění, je možné jejich využití pro chlazení, ať už domácností, průmyslových technologických okruhů, či serveroven. Využívání tepla z odpadních vod snižuje závislost na dovozu energie a přináší tak prospěch místním firmám i obyvatelům.

Schéma energetické bilance

Bc. Tomáš Loucký,
projektový manažer, HUBER CS