V Brně se prodává méně nových bytů, není jich dost

Článek | 13.10.2017 ČTK

Brno 13. října (ČTK) - V letošním třetím čtvrtletí se v Brně prodalo 239 bytů v novostavbách, proti stejnému období loňského roku je to o osm procent méně. Je holavně kvůli nedostatku nových bytů, což zároveň zvyšuje jejich ceny. Nejvíce se ve třetím čtvrtletí prodávaly byty 1+kk, které lidé kupují především jako investice. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Trikaya, která ceny bytů v Brně sleduje.

Podle analýzy kupce neodrazují ani vyšší ceny. Zdražují také brněnské pronájmy, meziročně se v průměru zvýšily téměř o 20 procent. Protože investoři kupují malé a levnější byty, v nabídce jsou aktuálně hlavně dispozice 2+kk a větší. To prodražuje průměrnou cenu volných bytů o 15 procent, stoupla na 4,2 milionu za byt. Aktuálně je jich volných 400.

"Předpokládáme, že letos se prodá přibližně tisícovka nových bytů za celý rok, bude to znamenat asi čtyřicetiprocentní pokles prodejů proti loňskému roku," uvedl ředitel Trikaya Alexej Veselý.

"Je to vidět i z dosavadního vývoje. Za prvních devět měsíců se letos prodalo pouze 757 bytů, to je už teď meziročně pokles 37 procent. Je to dopad špatného územního plánování, řada projektů se zastavila, nové byty se skoro nestaví, poptávka lidí po novém bydlení je výrazně větší než nabídka bytů, a byty proto zdražují," uvedl Veselý.

Nedostatek bytů je patrný i z aktuálních statistik rezervací. V současné době nabízejí stavitelé v Brně pouze 695 nových bytů s tím, že 300 z nich už je zarezervovaných. V praxi to znamená, že lidé mohou v celém Brně vybírat pouze z necelých čtyř stovek nových bytů, které jsou k dispozici.

Nejvíce bytů se prodalo ve třetím čtvrtletí v největší městské části Brno-střed. "Problémy s územním plánem mají i světlou stránku - zastavují se i dříve málo lukrativní a přehlížené oblasti poblíž centra města. Staré nevyužívané budovy tak mizí a na jejich místě se staví nové bydlení," dodal Veselý. Kupci měli zájem i o byty v Králově Poli, Bystrci a Slatině.

Zájemce o byty neodrazují ani dražší hypotéky. "Omezená nabídka bytů na trhu žene tržní ceny vzhůru - řada lidí tak nákup řeší hypotékou a zájem o ně roste. Nemovitosti někteří kupující využívají jako alternativní investici, kdy sází na růst tržních cen i nájemného," uvedl Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit.

vrn dr