Sedmitisícové Přeštice se po desetiletích dočkají obchvatu města

Článek | 4.9.2017 ČTK

Přeštice (Plzeňsko) 3. září (ČTK) - Sedmitisícové Přeštice se po desetiletích čekání dočkají obchvatu města, tedy nové silnice ve směru z Plzně na Klatovy a Železnou Rudu a dále do Německa. Stavba za zhruba jednu miliardu korun by měla začít kolem roku 2020 a mohla být hotová do roku 2023. Středem města přes celou jeho délku teď projíždí průměrně denně včetně víkendů 20.000 automobilů, řekl ČTK starosta Karel Naxera (TOP 09).

"Podle aktuálních zpráv ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic), která má stavbu na seznamu priorit, není nic, co by mělo proces zastavit nebo zabrzdit." uvedl. Je rozdělena na dvě etapy, každá za zhruba miliardu korun. První povede od konce čtyřproudého přivaděče na Vysoké za Plzní k poslední křižovatce před Přešticemi, kde je odbočka na Dnešice a na Dolní Lukavici; k ní povede nově čtyřpruh. Vznikne tam velký kruhový objezd, pokračování na Přeštice bude dvouproudé. Obchvat obejde město a napojí se na silnici I/27 ve směru na Lužany. Trasa bude křížit trať a vznikne na ní několik mostů.

Dohromady půjde o zhruba deset kilometrů, z toho obchvat Přeštic tvoří polovinu. Na první část z Vysoké ke křižovatce na Dnešice, která začne nejdříve, už ŘSD vykoupilo zhruba 90 procent pozemků. Město je připraveno pomoci s výkupy u druhé etapy. "Máme seznam vlastníků s jejich požadavky, s nimiž budeme muset ŘSD pomoci; zatím se ještě nejedná," řekl.

Cesta z Přeštic do centra Plzně se po dokončení obou staveb zkrátí z 15 minut o třetinu. Navíc místo nebezpečné křižovatky na Dnešice s velkým terénním zlomem vznikne kruhový objezd. Odstraní se i druhé místo častých vážných nehod, a to průjezd Horní Lukavicí. A občané Přeštic už budou moci přejít silnici. "Je to nebezpečné, obzvlášť pro děti, protože máme budovy škol na opačných stranách města," uvedl starosta.

Silnice mezi Plzní a Přešticemi patří podle vedoucího krajské dopravní policie Vladimíra Tomana mezi kritické úseky v kraji. V létě se u Horní Lukavice stalo několik vážných dopravních nehod. "K obchvatům se stavíme velmi pozitivně," uvedl. V Horní Lukavici nedávno policisté upravili značení, které v obci zůstane.

Podle Naxery může odklon dopravy ovlivnit úspěšnost živnostníků. "Musíme udělat vše pro to, aby mělo smysl i v budoucnu přes Přeštice jet a vybrat si třeba návštěvu chrámu nebo městského pivovaru (otevřel se v pátek) s restaurací, naproti níž je dost parkovacích míst zdarma," řekl. Bezplatné parkování je v celém městě. Od ledna ale radnice omezila na náměstí parkování zdrama na tři hodiny. Často ho totiž obsadili lidé z okolí, kteří tam nechali auto na celý den a jeli do práce do Plzně.

Václav Prokš mol