Šance na přijetí normy o sociálním bydlení opět podstatně klesla

Článek | 18.5.2017 ČTK

Praha 17. května (ČTK) - Sněmovna ani napotřetí nedokončila úvodní kolo debaty o sporném návrhu zákona o sociálním bydlení, jak je sepsalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vedle požadavku na jeho vrácení vládě k přepracování dnes opoziční poslanci vznesli návrhy na zamítnutí normy už v prvním čtení, případně i na prodloužení lhůty pro její projednání ve výborech. Je možné, že zákon do podzimních voleb už schválen nebude.

"Zákon je nebezpečný socialistický experiment, který přináší řádově desítky miliard výdajů," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Zpravodajka Jitka Chalánková (TOP 09) návrh opět označila za paskvil a kritika zněla také z koaličních lavic. "Takto chaotický zákon nelze opravit. Je nutno připravit nový v minimalistické verzi," řekl Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Sněmovna si už odpoledne odhlasovala, že dnes bude moci jednat do večera. Plán ale zhatila přestávka na jednání klubu, kterou si vzali občanští demokraté. Jednací den tím skončil.

Kritici předlohy poukazují mimo jiné na mnohamiliardové výdaje, které by podle nich přinesl. Pochyby panují i o okruhu lidí, jichž by se mohlo sociální bydlení týkat.

Kdy se Sněmovna k předloze vrátí, není jasné. O návrzích přednesených z řad pravicové opozice by hlasovala až v závěru prvního čtení. V případě, že by některý z nich přijala, by legislativní cesta normy v nynějším volebním období prakticky skončila.

Poslanci se nedostali ani k dalšímu pevně zařazenému bodu, podobně spornému návrhu o zavedení zálohovaného výživného za neplatiče alimentů. I v případě této normy tak šance na její přijetí významně klesly.

Schůze Sněmovny bude pokračovat ve čtvrtek. Na programu jsou pravidelné interpelace na členy vlády a vystoupení eurokomisařky Věry Jourové.

mbc rot