Rychlé šíření ohně na londýnském věžáku mohlo usnadnit opláštění

Článek | 15.6.2017 ČTK

Londýn 15. června (ČTK) - Kromě samotné příčiny vzniku středečního tragického požáru londýnského bytového domu je předmětem spekulací také důvod, proč plameny zachvátily takřka celou budovu během velmi krátké doby; některé zdroje hovoří o 15 minutách. Nejčastěji se hovoří o hořlavém opláštění, které bylo na bytový dům instalováno při rekonstrukci v roce 2015.

Televizní stanice BBC Two v noci na dnešek informovala, že část obložení fasády Grenfell Tower bylo vyrobeno z materiálů, které byly kritizovány i v případě dalších podobných požárů.

Vnější vrstvu opláštění londýnského mrakodrapu údajně tvořily dva hliníkové plechy, které obalují jádro z plastu, konkrétně polyetylénu. Podle BBC byl tento typ opláštění spojován s šířením požárů výškových budov ve Francii, Spojených arabských emirátech a Austrálii.

Podle expertů oslovených BBC jsou opláštění s minerálním jádrem více ohnivzdorné než výrobky s plastovým jádrem.

Na Grenfell Tower bylo použito opláštění značky Reynobond, která nabízí oba druhy obložení.

Firma Rydon, která prováděla nedávnou rekonstrukci londýnského věžáku trvá na tom, že projekt se držel všech požadovaných stavebních předpisů.

Mohutný požár ve čtvrtek připravil o život nejméně 12 lidí. Z dalších více než sedm desítek zraněných zůstává 18 lidí v kritickém stavu. Neupřesněný počet lidí se pohřešuje.

O příčině požáru zatím úřady nechtějí spekulovat. Jeden ze zachráněných televizi BBC řekl, že jeho sousedovi ve čtvrtém patře budovy "vybuchla" lednice, což způsobilo tragédii.

Nájemníci obecních bytů už během nedávné rekonstrukce upozorňovali na možné bezpečnostní problémy, například na údajnou nefunkčnost protipožárních systémů.

Čtyřiadvacetipodlažní bytový komplex byl postaven v 70. letech minulého století a v uplynulých dvou letech bylo na jeho rekonstrukci vynaloženo deset milionů liber (téměř 300 milionů korun).

Rekonstrukce zahrnovala podle agentury AP instalaci vnějšího izolačního pláště, dvojitých oken a napojení na obecní systém vytápění.

Podle amerického požárního experta Joea Ruaneho, který v minulosti působil v Británii, nyní musí vyšetřovatelé zkontrolovat, jaké materiály byly použity při rekonstrukci londýnského domu a kdo jejich použití schválil. Rychlost, s jakou se oheň rozšířil, však podle něj nasvědčuje tomu, že ve hře bylo nedodržení více zásad protipožární ochrany najednou. "Nešlo jenom o jednu věc," řekl Ruane AP.

zdp šeb