Připravte dětem… Bezpečné bydlení

10wmoryvcbks5axh2ak2.jpg
Článek | 16.8.2013 Stavebniserver.com

Nejde jen o stylový dětský nábytek, tapety s pohádkovými postavičkami, roztomilé dětské příbory… Domov by měl být pro děti v první řadě bezpečný. Lákavý design, který ocení spíš rodiče než jejich děti, nechme až na druhém místě…

Pojďme začít od výběru správného typu nábytku. Postel, stůl, židle, skříňky… Tyto prvky nás provází životem už od malička. Co nás může už v obchodě upozornit na to, že kupujeme nekvalitní výrobek? „Někteří říkají – ta věc je ale hezky cítit novotou. Ale to je omyl. Nová věc, v tomto případě nábytek, by neměl vydávat žádné pachy. Nesmí být cítit barva, lak, lepidla nebo další chemické vůně. To je asi první znak, že s nábytkem není něco v pořádku,“ říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a.s., která se zabývá výrobou nezávadných a vysoce ekologických nábytkových dvířek, a pokračuje: „Veškeré materiály, tmely, lepidla musí být přísně testovány. Pokud jsou jednotlivé části, které nábytek tvoří, nekvalitní, mohou způsobovat alergie, problémy s dýcháním. Obsah formaldehydu v nábytku by se měl blížit hodnotám rostlého dřeva, v tom případě je nábytek považován za zdravotně nezávadný a je vhodný zejména do dětského pokoje.“

ZDRAVÉ ÚCHYTKY

Nejen pro nejmenší děti jsou rizikové nešikovně zvolené úchytky. „Abychom zdravotně nezávadná dvířka dodávali maximálně doladěná, nabízíme řadu speciálních silikonových úchytek, ze kterých budou nadšeni rodiče i děti. Jsou vyrobeny z měkké, poddajné pryže, která se používá ve zdravotnictví a je opět absolutně nezávadná. Nejen, že se o ni vaše děti neporaní, ještě si mohou volit z mnoha tvarů (míč, žába, šnek),“ dodává pan Martin Dusík.

HRANY, KTERÉ NEPORANÍ

Určitě i vy jste se někdy pořádně uhodili
a pohmoždili o ostrou hranu. Zvláště pro děti to může mít katastrofální důsledky. „Chytrou volbou jsou v tomto případě zaoblené nábytkové hrany, u kterých nemůže dojít k vážnějšímu úrazu.  Navíc ke kulaté hraně, např. co se týká nábytku do koupelny, si můžete zvolit i stejně designově zaoblené umyvadlo,“ informuje Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu společnosti Dřevojas, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

JAKÉ VYBRAT DĚTEM DVEŘE?

 „Pro děti, ale i nás dospělé je důležité vybírat si takové dveře, které jsou zpracovány na ekologické bázi, i přestože že jsou vyrobeny z přírodních materiálů, které potřebují ochranu. Takovým příkladem mohou být i dýhované dveře české značky SAPELI, které splňují náročné zdravotní požadavky na ekologické materiály i zpracování,“ říká Ing. David Vítek, vedoucí marketingu společnosti SAPELI, a.s.

Ovšem i na děti designéři od SAPELI mysleli a navrhli pro ně kolekci speciálních dveří PIXEL. „Samozřejmě, dveře PIXEL jsou určeny i pro dospělé k využití kdekoliv v interiéru, ale především děti mají bujnou fantazii a představivost a nejvíce ocení možnost nechat si do dveří vyfrézovat kresbu žirafky, medvěda, květiny či jakýkoliv jiný motiv. Navíc se velmi dobře udržují,“ dodává Ing. David Vítek.

DVEŘNÍ DETAILY, NA KTERÉ SE ZAPOMÍNÁ!

 • Oblé hrany dveří - ostrý roh může zapříčinit těžký úraz, což je u oblé hrany silně potlačeno.
 • Dveře se zámkem s magnetickou střelkou – tím, že je střelka v otevřené fázi dveří skryta, minimalizujeme riziko poranění dítěte při průchodu kolem otevřených dveří.
 • Schované kování v ploše dveří - dveřní křídlo u posuvu MINIMA od SAPELI má svoji dveřní kliku = mušli za integrovanou přímo do plochy dveřního křídla, takže nijak nevystupuje, a proto nikdy nemůže dojít k poranění procházejících dětí.
 • Soft closing – aneb jemné dovírání dveřního křídla, které známe zejména z kuchyňských dvířek. Například posuv MINIMA od SAPELI je vybaven právě softovým dotahem, při kterém se dveřní křídlo zavírá jemně a pomalu a nedojde tak k přiskřípnutí dětských prstíků.

TIP DESIGNÉRA: dveře i věšákové stěny s háčky, které chrání své majitele.

Pokud máte strach pořídit dětem do pokoje háčky k zavěšení oblečení, tašek atd., máme pro vás řešení. Kolekce HANUM , aneb Háčky integrované do dveřního křídla i věšákových stěn jsou v nepoužívaném stavu pevně zaklopené pod pružinou a díky tomu se zcela eliminuje jakékoli riziko procházejících osob, včetně dětí. A při tom všem jsou výborným pomocníkem pro zavěšení čehokoliv… lze je umístit v jakékoli výšce, a tak jsou lehce přizpůsobitelné obsluze malého človíčka…

NEBOJTE SE SKLA!

Zvolit sklo do dětského nebo studentského pokoje jednoznačně lze a je to i bezpečné. „Nejlepší a jedinou volbou jsou celoskleněné dveře ze speciálně kaleného – tvrzeného, bezpečnostního skla. Tento typ skla vydrží běžné nárazy do své plochy a v normálním provozu je takřka nerozbitné,“ říká pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., které se výrobou skelněných prvků zabývá. Abychom udělali dětem poněkud nudné čiré sklo veselé a stylové, můžeme zvolit GRAFOSKLO, které v sobě může nést libovolný grafický motiv.

 • Grafosklo je bezpečné – kalené sklo, nevysype se, neporaní.
 • Pokud zvolíme variantu průhledného skla, stále uvidíme do dětského pokoje a máme naše nejmenší pod kontrolou i za zavřenými dveřmi.
 • Velice snadno se udržuje, jde o „sterilní materiál“ a neulpívá na něm prach a nečist.

TIPY PRO BEZPEČNÁ OKNA, ZÁBRADLÍ I SCHODIŠTĚ

 • Bezpečná okna

Nejen do dětského pokoje volte vždy okna v bezpečnostním kaleném provedení! „Nárokům na vysokou bezpečnost vyhoví okna Progress (plastová) i Progress ALU (hliníková), která nesou bezpečnostní sklo (CONEX) – jedná se o sklo, mezi jehož dvě části je uložena fólie, která zajistí, že se okno při rozbití nevysype, ale zůstává pohromadě právě na této folii,“ uvádí Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel firmy DAFE-PLAST, tradiční výrobce plastových ha hliníkových dveří. 

 • Zábradlí podle předpisů

Pořizujete exteriérové nebo interiérové zábradlí či balustrádu? Pak vybírejte kvalitní nerezové zábradlí a dejte pozor i na jeho rozměry! Pravidla pro každé zábradlí jsou jednoznačně daná a určuje je vyhláška č. 137/1998 Sb. „O obecných technických požadavcích na výstavbu“.

 • „Výplň zábradlí všude tam, kde se pohybují děti, by měla být plná, tabulová nebo se svislými tyčovými prvky. Jednoduše taková, aby si z ní dítě nevytvořilo žebřík k lezení. Navíc je důležité i samotné provedení a pevnost zábradlí,“ upřesňuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se zabývá výrobou nerezového zábradlí.
 • Mezery v zábradlí nesmí přesahovat šířku 12 cm, aby nehrozilo například prostrčení dětské hlavičky skrz zábradlí.
 • Ani mezera u podlahy by neměla být vyšší než 10 cm kvůli proklouznutí nebo propadnutí malé nožky.
 • Správná výška madla při hloubce prostoru do 3 metrů je minimálně 90 cm od podlahy a podmínkou je madlo bez ostrých hran či výstupů. Pokud je prostorová hloubka ve vyšším rozmezí, a to od 3 do 12 metrů, madlo je třeba umístit 100 cm nad podlahu.


Bezpečnostní předpisy splňuje například nerezové zábradlí J.A.P., které díky stavebnicovému řešení nabízí spoustu různých provedení.

 • Ochranná branka u schodiště

Kromě vhodné volby materiálu a správné výšky schodnic či konstrukce zábradlí, můžete bezpečnost interiérového schodiště zvýšit ještě s pomocí ochranné branky, která schody v jejich horní části uzavírá a zamezuje tak jakýmkoliv nepředvídatelným pádům či úrazům. Uzavíratelná ochranná branka plní dobrou funkci u kteréhokoliv typu interiérového schodiště. Výjimkou pak nejsou ani atypické konstrukce, kde klademe důraz na celkový moderní design.

  „S požadavkem na branku, která bezpečně uzavře schodiště, se samozřejmě u zákazníků setkáváme. Pokud si zákazník přeje moderní schodiště s touto ochrannou brankou, určitě se nemusí bát, že by při jejím užití jakýmkoliv způsobem narušil celkový vzhled. Dokážeme ji vytvořit přesně v designu samotného zábradlí nebo vlastních schodů a v mnoha případech je právě díky ní celková estetika ještě více podpořena,“ uvádí pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se na výrobu interiérových točitých, bočnicových, segmentových i atypických schodišť na tuzemském trhu specializuje.

Nyní už víte, jak ochránit své nejmenší před nejrůznějšími úrazy… můžete se proto v klidu pustit do stavby nebo rekonstrukce.