Praha vlastní 30 pct své plochy, polovinu mají soukromé subjekty

Článek | 28.7.2017 ČTK

Praha 28. července (ČTK) - Hlavní město nemá dostatek strategických pozemků k rozvoji. Ve vlastnictví má 30 procent svého území, na kterém jsou zejména komunikace. Tyto pozemky proto nemohou být využity pro další výstavbu. Dnes to uvedla v tiskové zprávě náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) s odkazem na data Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR). Téměř polovinu plochy města vlastní soukromé subjekty, z nichž zhruba 31 procent je majetkem fyzických osob.

"Je to chyba z 90. let, kdy město své pozemky rozprodávalo. Praha by měla kupovat, ne prodávat," dodala Kolínská. Zákon by měl podle ní zakotvit spolupráci mezi městem a státem, který vlastní 13 procent pražských pozemků. Město garantuje veřejnou přístupnost a možnost obecního užívání ploch ve svém majetku.

Plochy ve vlastnictví města umožňují další rozvoj veřejné infrastruktury, neboť mohou představovat nové možnosti například pro školy, nemocnice či veřejné stavby. Zároveň mají význam pro ochranu životního prostředí. Prodej městských pozemků může zvýšit tlak na jejich zastavování a vést k jejich devastaci.

krf snm