Moravskoslezští vodohospodáři za miliony opravují vodojemy

Článek | 10.9.2017 ČTK

Ostrava 10. září (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v Česku, za miliony korun modernizuje některé své vodojemy. Firma provozuje 370 vodojemů, v současnosti opravuje například nádrže v Chvalíkovicích a Třebomi na Opavsku, v Třinci-Neborech a frýdecko-místecké části Skalice. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Vodojemy podniku mají celkový objem téměř 390.000 metrů krychlových pitné vody, z toho 112 vodojemů s největší kapacitou je součástí páteřního výrobního a distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.

U vodojemu v Třebomi se opravuje ocelová konstrukce. "Její technický stav byl kvůli postupující korozi již nevyhovující. Některé zámečnické prvky je nutné vyměnit. Modernizací prochází také například elektroinstalace nebo vstup do akumulační komory vodojemu tak, aby odpovídal bezpečnostním předpisům," uvedl Síbrt. Oprava bude stát 3,5 milionu korun, práce v Třebomi by měly být hotovy na konci tohoto měsíce.

"Do konce října by měla být hotova stavební rekonstrukce v případě vodojemu Chvalíkovice, která začala v loňském roce. Významný projekt si vyžádá náklady téměř 17 milionů korun," podotkl mluvčí. Na vodojemu se odstraňovaly opotřebení a defekty, které vznikly během jeho používání.

Ve Skalici se za 1,2 milionu korun rekonstruovala stavební část vodojemu. Cílem bylo zkvalitnit provozní podmínky a také zlepšit stav některých objektů pro moderní provoz. "Do finální fáze postoupil také projekt oprav a modernizace dvoukomorového zemního vodojemu s kapacitou 2000 kubíků pitné vody v třineckých Neborech. Stavba, která začala na jaře, si vyžádá více než 8,5 milionu korun. Během rekonstrukce byla například sanována železobetonová konstrukce vodojemu, a to jak vnitřních, tak vnějších částí," uvedl Síbrt.

SmVaK dodávají vodu téměř 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do pohraniční oblasti Polska. Firma má víc než 860 zaměstnanců.