ČSÚ: Investice stavebníků na jihu Moravy zatím neklesají

Článek | 15.5.2017 ČTK

Brno 15. května (ČTK) - Investice stavebníků na jihu Moravy zatím neklesají. Od počátku letošního roku vydaly stavební úřady v regionu 2112 stavebních povolení, což je o 31 více než za stejné období loňského roku. Předpokládaná hodnota letos povolených staveb se zvýšila z 6,3 na 9,9 miliardy korun, vyplývá z informací, které dnes zveřejnila jihomoravská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V regionu se staví nejvíce po středních Čechách. Mezi okresy Jihomoravského kraje byl zaznamenán nejvyšší nárůst v okrese Vyškov, a to o 40 procent. Naopak na Znojemsku se počet stavebních povolení v porovnání s 1. čtvrtletím roku 2016 snížil o 192.

"Orientační hodnota staveb dosáhla částky 9,9 miliardy korun. V mezikrajském srovnání to byla třetí nejvyšší hodnota, která představovala 12,4 procenta republikového celku," uvedla statistička Martina Nováková.

Stavebníci v prvním čtvrtletí zahájili v regionu výstavbu 870 bytů, což znamená druhou příčku mezi 14 kraji republiky. V porovnání s loňským 1. čtvrtletím vzrostla zahájená výstavba v kraji o 32,4 procenta, tedy o 213 bytů. Staví se zejména v Brně a okolí, přestože developeři dlouhodobě upozorňují na problémy s chybějícím novým územním plánem.

V Brně je nedostatek volných nových bytů. Za první letošní čtvrtletí se jich prodalo jen 220, to je o 42 procent méně než za stejné období v roce 2016. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya, která trh sleduje.

vrn hj